Leopold Beránek

Leopold Beránek
Leopold Beránek
Umelecké mená Leopold Vronský, Polda Vronský, Leo Voronkov, Mistr Messmer
Rodné meno Josef Leopold Beránek
Narodenie 15.05.1899
Jindřichův Hradec, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 14.03.1971
Praha, Československo
Povolanie kúzelník, režisér, obchodník
Otec Leopold Beránek, hodinár
Matka Aloisie rod. Švábová, industriálna učiteľka
Manželka Anna rod. Schneiderová
Deti Vladimír, Jaroslav, Václav

„Může za to Beránek,“ odpovedalo mnoho kúzelníkov na otázku ako začínali. Leopold Beránek zasvätil svoj život a srdce mágii a stal sa nezabudnuteľnou osobnosťou s nesmiernymi zásluhami o rozvoj kúzelníctva v Československu.

Leopold kúzelníkom

Leopold Beránek sa narodil v Jindřichovom Hradci v roku 1899 a netrvalo dlho, kým si kúzla k nemu našli cestu. V roku 1908 prišiel do neďalekého mesta Veselí nad Lužnicí popredný český kúzelník Samek so svojím kúzelným divadlom. Deväťročný Leopold tak uvidel ilúzie ako Záhadný rybolov, Cesta vzduchom, Čínsky poklad, Tajomný raj kostlivcov alebo to, ako si kúzelník Samek sňal hlavu pred zrakom obecenstva. Zakrátko už Leopold v kúzelnom divadle vypomáhal pri vylepovaní plagátov či ako pomocník pre každú prácu výmenou za prezradenie niekoľkých trikov. Nadobudnuté vedomosti zužitkoval a sám začal vystupovať ako kúzelník pri rôznych príležitostiach. Neskôr svoj program obohatil ďalšími trikmi, ktoré si zaobstaral až z Berlína. Vystupoval v dedinských hostincoch a menších sálach, čím získaval peniaze pre ďalšie vylepšovanie svojho programu.

Študovať na gymnáziu dlho nevydržal. Popri vystupovaní bol niekoľko mesiacov zamestnaný vo veľkoobchode, potom odišiel do Bratislavy, kde pracoval v „Slovenskej reklamnej a informačnej kancelárii“. V rokoch 1916 až 1920 bol členom divadelnej spoločnosti a pod umeleckým menom Leopold/Polda Vronský hral v rôznych hrách a stal sa i režisérom. Začal vystupovať ako „eskamotér a mnemotechnik“ Polda Vronský, ako hypnotizér Leo Voronkov či ako „hypnotizér-telepat“ Mistr Messmer. V dobe bez televízie boli tieto programy veľmi navštevované. Prerušil to až jeho nástup na vojnu do Prahy. Tam sa zoznámil s Annou Schneiderovou, ktorá sa neskôr stala jeho obetavou manželkou a matkou troch synov, Vladimíra, Jaroslava a Václava. Po vojenskej službe začal Leopold Beránek opäť vystupovať ako kúzelník. Vystupoval hlavne v Čechách, ale aj v Rakúsku a v Maďarsku.

Prvý kúzelnícky obchod v Československu

Popri vystupovaní začal aj podnikať. Z niekoľkých dosiek a plachty si zriadil predajný stánok a jazdil na rôzne trhy a jarmoky. Predával galantérny tovar, zbytky látok, cukrovinky, papiernický tovar a rôzne žartovné predmety či hračky. V roku 1929 sa presťahoval do Prahy a s podnikaním pokračoval v pražských uliciach predajom niekoľkých kartových trikov. Skupinke okoloidúcich predviedol trik, ktorý si následne mohli záujemcovia kúpiť za 5 Kč. Popritom naďalej vystupoval v Prahe a okolí.

V roku 1931 získal živnostenské oprávnenie na predaj kúzelníckeho a papiernického tovaru a otvoril si kamenný obchod v Podskalskej ulici č. 25 v Prahe. Obchod bol pre neho vždy prvoradý. Pomáhala mu manželka, ktorá bola aj predavačkou, upratovačkou, kuchárkou a matkou v jednej osobe. Neúnavným pomocníkom bol jeho otec, ktorý prekladal nemeckú literatúru, z ktorej sa čerpalo pri tvorbe nových trikov. V blízkom okolí obchodu našiel ďalších spolupracovníkov pre výrobu kúzelníckych rekvizít. Pultový predaj kúzelníckych trikov bol veľmi náročný, keďže bolo potrebné vedieť triky dobre predviesť. Za obchodom bola predvádzacia miestnosť, kam si pozýval vybraných zákazníkov. Predaj kúzelníckeho tovaru dobre dopĺňal predaj papiernického tovaru. V blízkosti obchodu bola škola a mnoho úradov, avšak aj papiernictvo vyžadovalo veľa starostlivosti kvôli konkurencii.

Obchod u Beránka
Kamenný obchod „u Beránka“ v Podskalskej ulici 25 v Prahe

Magická škola a ďalšie prvenstvá

Záujem o kúzla stúpal a zákazníci, ktorí navštevovali prvý kúzelnícky obchod v Československu, stále pribúdali. Bolo potrebné vytvoriť podmienky k ich ďalšiemu umeleckému rozvoju. Preto vznikla v roku 1932 „Magická škola“, prvá v Československu, známa aj ako „Beránkovo učiliště kouzelníků a manipulátorů“ či „Magická akademie“. Nový adepti mágie boli vychovávaní predvádzaním a učením jednotlivých trikov a manipulácií v kolektíve ďalších kúzelníkov. Pre stále väčší záujem bola cvičebňa Magickej školy v Podskalskej ulici rozšírená o javisko s oponou a bola zriadená druhá, menšia, miestnosť na vedľajšej ulici V Ohradách (dnes Ladova), ktorá slúžila aj na predaj kúzelníckych pomôcok a učebníc. Magickou školou prešlo vyše 900 kúzelníkov. Medzi nimi napr. manželia Mazakiánovci, ktorí sa preslávili po svete scénickou mágiou, Ing. Míla Trnka, neskôr veľký znalec a propagátor magického umenia, či Karel Vaverka, ktorý dlhé roky pôsobil ako šéfredaktor časopisu Moderní magie, tajomník a viceprezident Českého magického svazu.

Pre pokračujúci záujem o Magickú školu začal Leopold Beránek vydávať časopis Mago (Magický obzor), prvý odborný mesačník pre kúzelníkov. Medzičasom sa stal členom, čestným členom alebo predsedom rôznych klubov a krúžkov nielen v Prahe. Stal sa členom napr. Magické lože Ponrepo. Uskutočňoval semináre, zasadal v porote, bol odborným poradcom pre divadlá, dostal množstvo diplomov a čestných uznaní.

Časopis Mago
Hlavička časopisu Mago

Ďalším dôkazom všestrannej a tvorivej práce Leopolda Beránka je film Abrakadabra. Vznikol v rokoch 1946-1947 pod jeho umeleckým vedením a v réžii Huga Hušku. Film je pohľadom do cvičebne Magickej akadémie a do kabaretu Rokoko, kde je možné vidieť prácu majstrov mágie a obdivovať vysokú zručnosť manipulátorov. Role čašníka v kabarete sa zhostil herec Vlastimil Brodský. Ide o prvý kúzelnícky film v Československu.

V réžii Leopolda Beránka a v spolupráci s Grandhotelom Pupp sa 13. a 14. augusta 1949 konal veľký festival v Karlových Varoch s názvom „Velká soutěž nejlepších kouzelníků Magie clubu o pohár Karlových Var“. Festival bol spoločenským a umeleckým stretnutím kúzelníkov a divákov a štartom pre úspešný a dlhodobý karlovarský festival „Magiales – Šarivari“.

Grandhotel Pupp
Grandhotel Pupp v Karlových Varoch

Safraporti

Okrem profesionálnej dráhy jednotlivcov, absolventov Magickej akadémie, prišiel nápad aj na spoločné vystupovanie. Šesť vyvolených absolventov a ich náhradníci si pod umeleckým vedením Leopolda Beránka nacvičili spoločný program. Vzniknutý umelecký súbor dostal meno „Safraporti“ a prvýkrát vystúpil v roku 1953. Šesť vychádzkových palíc lietalo do rytmu hudby medzi dvanástimi rukami, veľké karty menili svoju hodnotu podľa hudby, šesť živých králikov sa ocitlo v jednom veľkom cylindri. Vystúpenia Safraportov mali všade mimoriadny úspech a do roku 1957, kedy súbor ukončil svoju činnosť, vystúpili viac ako 100-krát.

Safraporti
Umelecký súbor Safraporti

Priatelia a zákazníci

Leopold Beránek bol človek so zmyslom pre humor, spoločenský a k svojim priateľom mal vždy vrelý vzťah. Jeho priateľmi boli aj mnohí jeho zákazníci. Z profesionálov to bol napr. Karlini, so svojou jedinečnou kúzelníckou a divadelnou revue, Pasparth, popredný moravský kúzelník, Chung-Ju-Lis, so svojím stanovým divadlom a artistickou družinou, Collini, za svoje umenie vyznamenaný Radom zlatej koruny a Radom svätého Sávu, Longmark, ktorého umenie mali možnosť obdivovať na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy, Kellnerovci, členovia českej kúzelníckej dynastie, Pavel Pomezný, medzinárodne úspešný profesionálny kúzelník, a mnohí ďalší.

Medzičasom si však doba vyžiadala zavretie súkromného obchodu. Leopold Beránek začal spolupracovať s Lidovým družstvem invalidů, ktoré si v Palackého ulici otvorilo predajňu s kúzelníckymi trikmi. Prispel k rozšíreniu sortimentu, snažil sa o zlepšenie predaja a kvality výroby, ale nesúhlasil s cenovou politikou družstva, ktoré ceny trikov stanovovalo bez znalosti ich hodnoty a ideovej náplne. Preto, ako i zo zdravotných dôvodov, zanechal spoluprácu s družstvom a odišiel do súkromia. Naďalej však pokračoval v umeleckej činnosti, zbieral kúzelnícke plagáty, karty a triky a vypredával zásoby kúzelníckych pomôcok na rôznych podujatiach.

Obchod Leopolda Beránka
Leopold Beránek so svojím tovarom pre kúzelníkov

Otec kúzelníkov

Životná púť Leopolda Beránka skončila 14. marca 1971. Za svoj život vychoval obrovský zástup kúzelníkov, napísal množstvo publikácií, vrátane niekoľkodielnej Beránkovej cvičebnice kouzel a viac než 2000 rôznych návodov k trikom a pomôckam. Za svoje celoživotné dielo si vyslúžil titul „otec československých kúzelníkov“. Svoju filozofiu priblížil slovami: „Kouzelník musí být umělec a umělcem může být, jen když bude prvotřídním kouzelníkem! Nesmí jen předvádět triky, které se dají koupit, musí mít herecké nadání a ke každému kouzlu dát vlastní osobnost, chvíle cviku a trpělivost. V tom je celé kouzelnické umění, které diváci nejvíce ocení.“

Odkazu Leopolda Beránka sa venuje jeho syn Vladimír Beránek vo svojich spomienkach na otca s názvom „Kouzla bez opony“.

Kouzla bez opony

Vladimír Beránek (1994)

Zdroje:
Beránek, Vladimír. Kouzla bez opony. Vydané vlastným nákladom, Praha 1994.
Leopold Beránek, foto. Klub kouzel. https://cs.wikipedia.org
Grandhotel Pupp. https://www.pupp.cz/

Leopold Beránek
Leopold Beránek
Umelecké mená Leopold Vronský, Polda Vronský, Leo Voronkov, Mistr Messmer
Rodné meno Josef Leopold Beránek
Narodenie 15.05.1899
Jindřichův Hradec, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 14.03.1971
Praha, Československo
Povolanie kúzelník, režisér, obchodník
Otec Leopold Beránek, hodinár
Matka Aloisie rod. Švábová, industriálna učiteľka
Manželka Anna rod. Schneiderová
Deti Vladimír, Jaroslav, Václav